13.6.2017

Základnou povinnosťou každého používateľa a prevádzkovateľa, ktorý zaobchádza s nebezpečnými látkami, je pravidelne vykonávať skúšky tesnosti nádrží, záchytných vaní a rozvodov (§39 364/2004 Z.z. vodný zákon a §3 vyhláška 100/2005 Z.z.).

Ktorých objektov sa skúška tesnosti týka?

Skúška tesnosti sa týka nasledujúcich skúšaných objektov:

  • skladovacích nádržiach na nebezpečné látky (ropné produkty),
  • potrubných rozvodov,
  • záchytných havarijných vaní resp. záchytných havarijných jímok,
  • žúmp pre odpadové vody,
  • žúmp na skladovanie tekutých hospodárskych hnojív a silážnych štiav,
  • domových žúmp,
  • domových a priemyselných ČOV,
  • septikov,
  • čerpacích staníc PHM,
  • odlučovačov ropných látok,
  • lapačov olejov,
  • priemyselných podláh,
  • manipulačných plôch a i.

Kedy sa vykonáva skúška tesnosti?

Vykonanie skúšok tesnosti nádrží, záchytných vaní, rozvodov, produktovodov sa v zmysle §3 vyhlášky 100/2005 Z.z. vykonáva:

  • pred ich uvedením do prevádzky,
  • každých päť rokov od vykonania prvej úspešnej skúšky,
  • každých desať rokov pri škodlivých látkach uvedených v prílohe č. 1 zozname II bode 8 zákona okrem
  • nádrží vizuálne kontrolovateľných a dvojplášťových vizuálne nekontrolovateľných s trvalou indikáciou medziplášťového priestoru,
  • po ich rekonštrukcii alebo oprave,
  • pri ich uvedení do prevádzky po odstávke dlhšej ako jeden rok.